WYBIERAMY OKNA DO POKOJU DZIECIĘCEGO

Troszcząc się o zdrowy i przyjazny rozwój naszych dzieci, pamiętajmy, że w tym przypadku bardzo ważną rolę odgrywa otoczenie, w którym one się wychowują.

Idealnie, gdyby nasze pociechy miały własny pokój – swój przyjazny, komfortowy kącik. Jednym z kluczowych elementów jego wyposażenia, obok odpowiednich mebli czy oświetlenia, są bezpieczne w użytkowaniu okna.

Przygotowując pokój dla naszych pociech, dbamy, aby był on wygodny, estetyczny i przede wszystkim bezpieczny. W tym celu wybieramy specjalne meble o zaokrąglonych kształtach, przyjazne dzieciom, antyalergiczne dywany czy fantazyjne, pobudzające wyobraźnię dekoracje. Pod uwagę powinniśmy także wziąć wybór odpowiednich okien. Podpowiadamy, jakie rozwiązania, dostępne na rynku, warto przemyśleć, projektując pokój dla dziecka w określonym wieku.

Okna w pokoju nowego członka rodziny

Dla rodziców nowonarodzonego dziecka niezwykle ważne jest jego zdrowie, samopoczucie i zapewnienie odpowiednich warunków harmonijnego rozwoju. Właściwie dobrane okna pomogą stworzyć optymalny klimat w pomieszczeniu, w którym śpi nasza pociecha. W tym przypadku  rodzice powinni zastanowić się nad wyborem energooszczędnych okien o wysokich właściwościach termoizolacyjnych– mówi Jacek Kowalczyk, Menadżer ds. Produktu OKNOPLAST-Kraków. Można je poznać po niskim współczynniku przenikania ciepła Uw – dodaje Kowalczyk.Takie energooszczędne okno skutecznie ochroni pokój przed utratą cennego ciepła i zagwarantuje optymalną temperaturę. W ofercie OKNOPLAST-Kraków dostępne jest okno THERMIC 90, którego współczynnik Uw wynosi zaledwie 0,8 W/m2K (według polskich wymagań wartość współczynnika Uw dla okien wynosi 1,7-1,8 W/m2K, co daleko odbiega od europejskich norm i standardów).

Projektując pokój dla najmłodszych pociech, warto pamiętać, że zdrowy klimat w naszym domu wymaga nie tylko odpowiedniej temperatury, ale także  wilgotności powietrza, która powinna wynosić od 35 do 50 procent. Nadmierny wzrost lub spadek poziomu wilgotności w pomieszczeniu jest sygnałem braku właściwej wentylacji. Konieczne jest wówczas otwarcie okien na 15-20 minut i przewietrzenie pomieszczenia. Jednak w przypadku pokoju przeznaczonego dla niemowlaka, to kłopotliwe, a wręcz niebezpieczne rozwiązanie, szczególnie, gdy na zewnątrz panują niesprzyjające warunki pogodowe. Dlatego warto rozważyć wyposażenie okien w nawiewniki higrosterowane. Dzięki automatycznej regulacji poziomu wilgotności panującej w pomieszczeniu, pozwalają one na dopływ świeżego powietrzabez potrzeby otwierania okien – tłumaczy Jacek Kowalczyk z OKNOPLAST-Kraków. W ten praktyczny i bezpieczny sposób zapewnimy naszym najmłodszym czyste i świeże powietrze w pomieszczeniu, konieczne dla ich zdrowia i dobrego samopoczucia – dodaje Kowalczyk.

Zastanawiając się nad wyborem okien do pokoju przeznaczonego dla niemowlęcia, warto rozważyć jeszcze jeden aspekt, a mianowicie izolacyjność akustyczną okien. Jest to szczególnie ważne w przypadku, kiedy nasz dom stoi przy ruchliwej, głośnej ulicy czy w bezpośrednim sąsiedztwie torów kolejowych. Ciche okna poznamy po wysokim współczynniku Rw, który informuje nas o tym, jak izoluje ono pomieszczenie od dźwięków pochodzących z zewnątrz budynku. Do pokoju przeznaczonego dla najmłodszych domowników warto wybrać okna wyposażone w szyby dźwiękochłonne posiadające współczynnik Rw na poziomie 36, 39, 40 lub nawet 45 dB. Skutecznie wytłumią one hałas dochodzący z zewnątrz, zapewniając ciszę potrzebną dla zdrowego i spokojnego snu dziecka – tłumaczy Jacek Kowalczyk.

Okna w pokoju małego zdobywcy przygód

Zaleca się, aby dziecko od drugiego roku życia miało własną przestrzeń życiową w domu. Sprzyja to jego większej samodzielności, poprawia koncentrację, pobudza kreatywność i chęć do nauki. Jednak miejsce bez nadzoru rodziców jest też świetną okazją do próbowania nowych, zakazanych zabaw, nie zawsze bezpiecznych dla naszych milusińskich. Coraz aktywniejszy i ciekawski maluch interesuje się wszystkim, co nieznane, zwłaszcza kolorowym światem za oknem. Właściwie dobrane okna pomogą nie tylko uchronić dziecko przed wieloma niebezpieczeństwami, ale także zapewnią większy komfort rodzicom małego zdobywcy przygód. Jedną z możliwości jest wybór okien z PVC z odpowiednim wyposażeniem na przykład z klamką zamykaną na kluczyk. Dzięki takiemu rozwiązaniu znacznie zmniejszymy prawdopodobieństwo, że dziecko samo otworzy okno, co niestety często się zdarza – mówi Jacek Kowalczyk z OKNOPLAST-Kraków.

Niezwykle istotnym elementem okna w pokoju starszego dziecka jest także szyba. Odpowiednio wzmocniona, bez trudu poradzi sobie z aktywnością malucha. Szyba ochronna, która posiada warstwową budowę, zastosowana od strony pomieszczenia nie rozsypie się nawet jeśli dziecko rzuci w nią twardym czy ciężkim przedmiotem, dzięki temu będzie bezpieczne – tłumaczy Jacek Kowalczyk. W oknach produkowanych przez OKNOPLAST-Kraków można stosować również szyby antywłamaniowe, które zapewnią pociechom bezpieczny sen. Szyba okna antywłamaniowego Protect Plus – okna w klasie WK2 z atestem według Normy ENV 1627 –  wytrzymuje kilkukrotne uderzenie 4-kilogramowej, stalowej kuli – dodaje Kowalczyk.

Rodzice małych dzieci doskonale wiedzą, jak kreatywne potrafią być ich pociechy, a szyby i ramy okienne są dla nich idealnym miejscem, by dać upust swoim artystycznym zdolnościom. Okna PVC wyróżnia łatwość pielęgnacji, nawet w sytuacji, kiedy dziecko wykorzysta powierzchnię okna do malowania farbami, kredkami czy flamastrami, rodzic jest w stanie błyskawicznie zmyć dzieło swojego małego artysty, pozostawiając ramę okienną nieuszkodzoną – tłumaczy Jacek Kowalczyk z OKNOPLAST-Kraków.

Własna przestrzeń dla nastolatka

Kiedy nasze pociechy są małe i nieporadne, wymagają ochrony i zapewnienia bezpiecznej przestrzeni do życia. Z kolei dorastające dzieci potrzebują przede wszystkim prywatności w urządzonym wedle ich gustu pomieszczeniu. Okna o niepowtarzalnym wyglądzie stanowić będą prawdziwą ozdobę pokoju nastolatka oraz podkreślą indywidualny charakter wnętrza. Jednym z trendów w oknach na 2010 rok są kolorowe profile okienne – mówi Jacek Kowalczyk – takie rozwiązanie spodoba się z pewnością nastolatkom, którzy poszukują własnego, unikalnego stylu.

OKNOPLAST-Kraków oferuje możliwość dobrania odcieni profili okien spośród pięciu podstawowych barw drewnopodobnych oraz szerokiej gamy kolorów niestandardowych, począwszy od klasycznych brązów, poprzez odważną żółć, czerwień i zieleń, a na stonowanym granacie skończywszy. Pozwala to nie tylko na ciekawe kompozycje okien z elewacją budynku, ale także
z wnętrzem pomieszczeń, zwłaszcza z pokojem wymagającego nastolatka. Odważne, dowolnie wybrane przez klientów kolory można zastosować na przykład tylko od wewnętrznej strony okna, dopasowując je do odcieni mebli i dodatków wybranych przez nasze dorastające dziecko – mówi Jacek Kowalczyk z OKNOPLAST-Kraków.

A na koniec

Zaprojektowanie i urządzenie pokoju dla dziecka to niełatwe, jednak przyjemne zadanie. Dlatego warto wiedzieć, jakie możliwości oferują nam producenci okien. Wśród mnogości rozwiązań dostępnych na rynku należy przede wszystkim postawić na wysoką jakość. Wybierając okna do pokoju dziecięcego pamiętajmy, że nasze pociechy rosną i zmieniają się ich potrzeby, ale funkcjonalne, dobrze dobrane okno nie musi się starzeć i może nam służyć przez wiele lat użytkowania – tłumaczy Jacek Kowalczyk  z OKNOPLAST-Kraków.

Share this post